azizmahmudhüdayi

Aziz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri’nin Bursa’dan İstanbul’a gelişlerinin ardından “çilehâne” olarak kulladıkları mekân ile özdeşleşen bir mescid: Çilehâne Mescidi. Bir kaç kez baştan inşa edildi Çilehâne Mescidi. Bizler de mescidin geçmişten günümüze uğradığı değişiklikleri gözler önüne seren fotoğrafları bir araya getirdik…


Aziz Mahmut Hüdâi'nin (K.S.) çilehanesi. Bilenler biliyor, bilmeyenler için söyleyelim gideceğimiz bu muhabbet makamı Küçük Çamlıca Tepesinin Ümraniye tarafına bakan yamacındadır. E5'ten gelenler Göztepe Kavşağından Çamlıca tarafına dönecek. Sonrası kolay. Her sokak Hüdâi Yolu'na çıkar evvelAllah.


Çilehane Derneği Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin Çilehanesi’nin imarı, ihyası ve korunması ile ilgili çalışmaları yürütmek amacıyla 1995 yılında kuruldu.

Burası 1685 yılında inşa edilmiş. içerde mihrabın yanında yer altında bir de hücre varmış. Fakat şu anda böyle bir hücre yok tabi… İçi toprakla doldurulmuş… Tabii her eser sahibi eserinin korunmasını ister. Bir çeşme yaptırılmışsa, bir mescit yaptırılmışsa onun muhafaza edilmesini ister.
Çilehane ne demektir, işlevi nedir?

Çilehanenin manası şuradan geliyor. Biliyorsunuz bir örgün eğitim var, bir de yaygın eğitim var. İlkokul, ortaokul, lise gibi eğitimin aşamaları var. Tasavvufta da eğitimin aşamaları var. Bu aşamalardan birisi de halvet usulüdür. Peygamber sallallahü aleyhi ve sellem’in Hira Mağarası’nda, insanlardan ve zulmet ortamından çekilip de Allah’la beraber olduğu bilinmektedir. Bir hadis-i şerifte: “Bir kimse gıdalarına dikkat eder, kırk gün Allah’a ibadetle meşgul olursa hikmet pınarları gönlünden diline akar” buyurulur. Bu da tasavvuf erbabınca çokça uygulanan bir metot olarak karşımıza çıkmaktadır. Arapçasına “erbain” diyorlar, Farsçası da “çile”… Yani kırk günlük bir ibadet, geçici bir süreliğine dünyadan el etek çekme… Başka bir tabirle Peygamber sallallahü aleyhi ve sellem’in Ramazan’ın son on gününde hiç terk etmediği sünnet olan itikâfın dört çarpı dördü… Yani bunun kırk günlük olanına çile diyorlar.
http://www.islamveihsan.com/aziz-mahmud-hudayi-hazretlerinin-cilehanesi.html
http://zihniyildiz.blogspot.com.tr/2012/11/cilehane-mescidi-ve-cilehane-camii.html
http://www.dunyabizim.com/cilehanemescidi/9109/halil-necati-cosan-amca-yuruyen-melekti.html

Post a Comment

Daha yeni Daha eski